Ukłon - jeden z najważniejszych elementów judo.

Ukłon - jeden z najważniejszych elementów judo.

Judo jest sztuką walki, która wywodzi się z Japonii i dlatego na treningach tak często uczymy się elementów kultury kraju kwitnącej wiśni. Jednym z nich jest ukłon (rei). Przez naszych młodych Judoków często bagatelizowany, jednak jest to jeden z ważniejszych aspektów Judo.

Kłaniając się oddajemy szacunek trenerowi, partnerowi, przeciwnikowi a także rodzicom. Na zbiórce kończącej trening w Japonii młodzi Judocy kłaniają się przed portretem Jigoro Kano, Trenerom a później rodzicom! W ten sposób dziękują im, że przyprowadzili ich na trening i mogą się rozwijać. Kłaniając się partnerowi, dziękujemu mu za możliwość doskonalenia swojej techniki. 

Pamiętajcie, że ukłonić się powinniśmy także wchodząc na matę oraz wchodząc do DOJO (Sali, gdzie prowadzone są zajęcia Judo). Wyróżniamy dwa podstawowe ukłony:

Ritsu-rei (Tachi-rei) ukłon w stójce

Za-rei ukłon w pozycji klęcznej

 

Każdy z nich jest ściśle określony. W pozycji za-rei zawsze klękamy na lewe kolano, podnosząc się natomiast stawiamy pierwszą prawą stopę. Ten sposób wstawania i klękania jest być może dalekim echem czasów gdy wojownik (samuraj) nosił włożone za pas dwa miecze (katana, wakizashi), wstając i klękając na drugą nogę miałby z tą czynnością kłopot. W pozycji stojącej pięty są złączone, stopy układają się w literę V. Po ukłonie można poznać, czy ktoś jest Mistrzem Judo czy dopiero początkującym zawodnikiem.

Zdjęcie wykonał Fotograf Paco Lozano, na zdjęciu znajduje się Mistrz Olimpijski i Świata Shohei ONO>

 

Tags: ukłon rei judo

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code